Data Market Genel Müdürü Murat Boyla, BT Haber’in sorularını yanıtladı

BT Haber:

Microsoft sizi hangi kriterler ile değerlendirdi ?

Geri dönüşler nasıl oldu? Ve sizler bu konu ile ilgili nasıl çalışmalar yürüttünüz?

Murat Boyla: Öncelikle Microsoft’un ne yaptığını anlamaya çalıştık. Benim kişisel görüşüm 20. Yüzyıl ve 21.Yüzyıl şirketleri şeklinde  endüstrimiz ikiye bölündü. Burada Microsoft’un rakipleri hızlı yol aldı. Microsoft da dönüşüme hızlı adapte olarak hızlı bir şekilde rakiplerini yakaladı. Bu dönüşüme ayak uyduramayan, büyük teknoloji üreticilerini biraz zor günler bekliyor. Yani ya bu transformasyonu yapacaklar ya da kendi içlerinde birtakım birleşmelere gitmek zorunda kalacaklar. Çünkü rekabet oldukça acımasız.

Biz Data Market olarak nasıl farklılaşırız?  Müşteri neden Data Market’i tercih etmeli? Biz rakiplerimizden farklı neler yapıyoruz? Müşterilerimize neler kazandırıyoruz ve neler kazandırmalıyız? gibi hep müşterilerimiz açısından bakmaya çalıştık. Müşterilerimizi dinledik, onların ihtiyaçlarını belirlemeye çalıştık,   nasıl farklılaştırabiliriz üzerine kafa yorduk ve  bu doğrultuda de bir AR-GE departmanımıza da yatırımlar yaptık.

Kendi yazılımlarımızla ve Türk mühendisliğiyle bu alanda yer almaya çalışıyoruz. Bizim bir hayalimiz var. Çok yakın bir zamanda da bunu başaracağız. Sadece Türkiye’de değil yakın Coğrafyada ve Dünya’da da bilinen bir sistem entegratörü ve marka olmak için çalışıyoruz. Bu da bizim uluslar arası tecrübelerimiz bakımından oldukça yararlı oluyor.

Örneğin; bugün ben sizinle konuşuyorum ortak dili konuşuyor ve birbirimizi anlıyoruz. Ama o platforma çıktığınız zaman ortada bir İngilizce var. Benim konuştuğum bir İngilizce var, İngiliz olanın konuştuğu bir İngilizce var, başka bir ülkeden olanın konuştuğu bir dil var . Ve ortak bir platforma çıktığımızda anlaşabiliyoruz. Fakat ne kadar doğru anlaşıyoruz, neyi anlıyoruz ve  neyi anlamıyoruz bunlarla ilgili çok mesai harcadık. Bir yerlere de geldik. Biz hem kendimiz için hem ülkemiz için iyi bir şeyler yaptığımızı düşünüyoruz. Sıra bunların neticesini göstermeye geldi. O da rakamlarla belli olacak. Şuanda da iyi gidiyoruz. Herhalde 2017 sonunda o rakamlar açıklandığı zaman zaten farkımız ortaya çıkacak.

 

Önceki İçerik

Data Market Genel Müdürü Murat Boyla, BT Haber’in sorularını yanıtladı.

Sonraki İçerik

Data Market’in 2017 Planları