Digital Transformation for SMEs

Dijital dönüşüm hemen hemen her büyük firmanın kaçınılmaz olarak yöneldiği bir süreç olarak gündemde olmaya devam etmektedir. Büyük firmalar pazarda rekabetin ve uzun vadeli büyümenin sırrı olan dijital dönüşümü işaret ederken küçük ve orta ölçekli işletmelerin yani Kobi’lerin de dijital dönüşümün önemini fark etmeye başladığını görebilirsiniz.

Dijital dönüşüm için çözüm yolu olarak bilinen Endüstri 4.0, sanayide dijitalleşmeyi ve entegrasyonu hedefleyen vizyonuyla gitgide daha fazla ön plana çıkar. İşletmeler, bu vizyonda pazardaki rekabette kendilerine yer bulabilmek için dijital dönüşüm teknolojilerinden bulundukları iş alanlarına ve yapılarına uygun olanı tercih etmeye çalışmaktadır.

Dijital dönüşüm Kobi’ler için yalnızca teknolojik yatırımların yapıldığı bir süreç olarak değil, aynı zamanda işletmenin yeniliklere açık ve müşteri memnuniyeti odaklı bir düşünce sistemi ile hareket etmesine imkan veren bir dönüşüm süreci olarak karşınıza çıkar.

Kobi iseniz dijital dönüşüm zaman içinde değişmeye başlayan müşteri, çalışan ve dünya pazarı profiline uyum sağlamanız açısından oldukça gerekli hale gelmektedir. Dijital dünyada kişiselleşen ürünler ve müşteri deneyimine göre hızlı ve farklı niteliklere sahip ürün ortaya koyan işletmeler her zaman diğerlerine göre rekabete bir adım önde başlar.

Dijital dönüşümü tercih etmeyen Kobi’ler için ise işlerinde küçülmeye gitme ve zamanla pazarın dışında kalma gibi dezavantajlar söz konusu olabilir. Bu sebeple dijital dönüşümü anlamaya ve bir fırsat olarak değerlendirmeye açık olmalısınız.

Microsoft Azure Bulut Hizmetleri Nedir?

Microsoft Azure, işletmenizin karşılaşabileceği sorunlara yardımcı olmak üzere tasarlanan, sayısı günden güne çoğalan bulut hizmetlerinden oluşan bir sistemdir. Microsoft Azure, küresel ağda uygulama oluşturabilmenize, bu ağları yönetme ve dağıtma özgürlüğüne sahip olmanıza olanak tanır. Microsoft Azure’dan edindiğiniz bulut platformunu ihtiyaçlarınıza göre kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Bulut platformunun sağladığı hizmetler arasında e-posta sunucusu oluşturma, veri tabanı sunucusu, dosya depolama sunucusu, web sunucularını barındırma, web uygulamaları, mobil uygulamalar ve web sunucusu barındırma gibi hizmetler bulunur. Herhangi bir bulut platformunu satın aldığınız takdirde, bu platformu ister Private Cloud olarak isterseniz de tüm kullanıcılara açık olarak kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Microsoft Azure Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

  • En kapsamlı SQL (Server Veritabanı Programlama) uyumluluğuna sahip olduğundan altyapınıza eklemeler yapabilirsiniz.
  • İhtiyacınız olan herhangi bir .NET uygulaması için tamamen sizin yönetiminizde olan bir hizmet sunar.
  • En gelişmiş denetim özelliklerini bünyesinde barındırdığı için bilgileriniz her zaman koruma altındadır.
  • Uygulamalarınızı tutarlı şekilde dağıtmanıza imkan verir; yönetim ve çoklu oturum özellikleri sayesinde verilerinize her yerden erişebilirsiniz.
  • Yapay zeka desteğinden yararlanarak gelişmiş analizler oluşturabilirsiniz.
  • Çok sayıda uçtan uca hizmete sahip olduğu için, istediğiniz bir aracı, servisi veya dili kısıtlanma olmadan kullanabilirsiniz.
  • Sistem altyapınızı ve sahip olduğunuz uygulamaları buluta taşırsanız güvenlik maliyetinizi azaltabilirsiniz.

Microsoft Azure’un Dijital Dönüşüme Katkıları Nelerdir?

Microsoft Azure sayesinde dijital dönüşüme birinci sınıf güvenlik, koruma ve uyumluluk ile başlayabilirsiniz. Önceki altyapınızı esnek bir hibrit ortam sağlayacak şekilde modernize etmeniz mümkündür. Dijital dönüşüm için Microsoft Azure’u kullanmaya başladıktan sonra, iş verimliliğini ve maliyet tasarrufunu çoğaltabilirsiniz.

Microsoft Azure ile mevcut kaynaklarınızı en iyi şekilde kullanabilir, denetleyebilir ve optimize edebilirsiniz. Böylece dijital dönüşüm sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Eski siteminizde olan yamama (patching), güvenlik duvarı sorunları ve ağ kurulumu gibi birtakım işlemler ile vakit kaybetmezsiniz.

Microsoft Azure ile sunucuların bekleme ihtiyacı azalacağı için hızlı yüklenen web sayfaları sayesinde müşterileriniz daha hızlı iletişime geçebilirsiniz. Dijital dönüşüm sürecinde bulut ile verinizi öncekine göre daha iyi yönetmeniz mümkün olacağından Microsoft Azure’un sunduğu hizmetlerle daha profesyonel görünen kişisel bağlantılar hazırlayarak müşteri deneyimini geliştirebilirsiniz.

Kobi’lerin dijital dönüşüm sürecinde Microsoft Azure’u tercih etmeleri şirketlerinin büyüme hızı açısından faydalı olmaktadır. Bulut hizmetlerini, verileri ve yapay zekayı kullanan firmaların rakiplerinin önüne geçmesi, Kobi’lerin rekabet arayışında asla gözden kaçırmamaları gereken detaylar arasında yer alır.

Önceki İçerik

VMware METNA Yılın Partner Ödülü’nü 2. Kez Data Market kazandı

Sonraki İçerik

Transition to Paper-free Office and Digitalization of Business Processes