KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI

Data Market Genel Müdürü Murat Boyla, 2016 başlarında yürürlülüğe giren “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu”nun amacını ve şirketlerin bilgi güvenliği için alabilecekleri önlemleri anlattı.

“Öncelikle kanunun amacı, kişisel veriler işlenirken özel hayatın gizliliği başta olmak üzere; kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak, ayrıca kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları kuralları belirtmektir. Yani kişisel veri işleyen tüm şirket ve kişiler bu kanundan etkileneceği bilinmekte. Kimliği belirlenebilecek kişiler ile ilgili her çeşit bilgiyi kişisel veri olarak tanımlayabiliriz. “

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ndaki en önemli noktanın bir bilginin bir şekilde doğrudan bir kişiyi işaret etmese bile başka bilgilerle birleşmesi söz konusu olduğunda bunun da kanun kapsamına dahil olduğunu belirten Murat Boyla, veriyi tutan veya kullanan kurumların bu bilgileri koruması gerektiğini ve yasaya uygun kullanmasının artık zorunlu hale geldiğini belirtti.

Data Market’in bu konuda yetkin bir firma olduğu belirten Murat Boyla, “Data Market olarak, müşterilerimize tüm bu verileri güvenli bir şekilde saklamak, korumak ve sadece yetkili kişilerin erişimini sağlayabilmeleri adına çeşitli çözüm paketleri ile danışmanlık yapıyoruz.
Burada belirtilen çözümler aynı zamanda PCI DSS, ISO 27001 gibi yönetmelik gereksinimlerinin de birçoğunu karşılamakta.
Bu çözümler ile ilgili her türlü bilgi ve destek konusunda Data Market ile iletişime geçebilirsiniz.” şeklinde konuştu.

 

Önceki İçerik

Ekip Ruhu Nasıl Oluşturulur? 

Sonraki İçerik

COMPASS: Operasyonel Etkinlik & Kurumsal Zeka Platformu by Data Market